instalacja wodnaKiedy postanawialiśmy, że w tym sezonie wypada przeprowadzić całkowity remont domu nie nie mieliśmy pojęcia, że to będzie aż tak przebiegało. Wymyśliliśmy sobie zrobienie gładzi gipsowej a także pomalowanie, ewentualnie gdzie nie gdzie płytki na ścianę, terakotę a także deski na podłogę. I wówczas się zaczęły problemy. Okazało się, że taki remont nie ma sensu i by wykonać wszystkie prace wykończeniowe powinno się najpierw zająć instalacją wodną, która jest w marnym stanie. Koniec końców ma już ponad trzydzieści lat, a wtedy nie było za bardzo wyboru materiału, wobec tego trzeba było zrobić z tego co się udało kupić.
Aktualnie to inna rzeczywistość. Hydraulik, który przyjechał do naszego domu po wcześniejszym zgłoszeniu spojrzał tu i ówdzie i zapytał jaki rodzaj instalacji sobie życzymy. Okazało się, że sama wymiana rur to nie wszystko, gdyż obecnie rzeczywiście jest w czym wybierać.
Otóż od tego hydraulika dowiedzieliśmy się, że na dzień dzisiejszy mamy trzy typy rur wodnych: stalową, miedzianą i z tworzyw sztucznych. Ale na tym nie koniec, bo te instalacje dzielą się na kolejne podgrupy. Np. grupa instalacji miedzianej dzieli się na rury twarde, półtwarde oraz miękkie, a instalacje z tworzyw sztucznych możemy podzielić w zależności od rodzaju zastosowanego tworzywa.rodzaje instalacji wodnych

W jaki sposób dobrać typ rur wodnych.

Jak się dowiedzieliśmy od hydraulika, który był na tyle kompetentny, że nam doskonale wszystko przedstawił, dowiedzieliśmy się, że dobór rur musi być dokonany do gatunku wody jaką używamy w naszej sieci.
W największym stopniu podatnym rodzajem instalacji wodnej na różnorodne warunki są niewątpliwie instalacje stalowe. Szkodzi im ponoć wszystko. Od tlenu, dwutlenku węgla czy innych związków mineralnych instalacja ulega korozji, z kolei od jonów wapnia i magnezu na kostropatych ściankach wewnątrz rur powstaje się tzw. kamień (kotłowy).
Podczas doboru instalacji miedzianej nie wolno nam posiadać tzw. wody miękkiej, spotykanej zwłaszcza na terenach górskich. Przyśpiesza ona korozję rur miedzianych w ten sam sposób jak zamontowane na niej urządzenia z aluminium, bądź stali nierdzewnej (np. armatura)
Pozostał nam ostateczny dobór – instalacja z tworzyw sztucznych, który okazał się dla nas strzałem w dziesiątkę. Instalacje z tworzyw sztucznych głównie nie korodują a także nie występuje w nich kamień kotłowy, a oprócz tego w żaden sposób nie wpływają na smak, woń a także barwę wody. Mają przy okazji jeszcze jedną zaletę, którą posiadają też instalacje miedziane, są lekkie co istotnie upraszcza ich przewóz.
Oczywiście nie ma tak iż w instalacjach wodnych z tworzyw mamy same plusy. Minusem jest to, iż są to instalacje wodne miękkie, co sprawia że narażone są na większą deformację w związku z tym potrzeba większej porcji uchwytów mocujących, ażeby wszystko było jak trzeba.

Zobacz: Pogotowie kanalizacyjne Kraków